Immunolog- Zaburzenia odporności mogą mieć zarówno charakter pierwotny, jak i wtórny, immunolog zaś zajmuje się zarówno ich diagnozowaniem, jak i leczeniem, o ile te ostatnie jest możliwe.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów zaliczane jest do grupy chorób autoimmunologicznych. Jednym z jej znaków rozpoznawczych jest przy tym to, że nadal nie znamy jej przyczyn. Nie oznacza to jednak, że diagnoza oznacza w przypadku tego schorzenia wyrok. Im szybciej jest ona postawiona, tym większa jest szansa na to, że podjęte leczenie pozwoli choremu na zachowanie sprawności ruchowej.
Choć nie znamy przyczyn choroby, wiele wskazuje na to, że wpływ na jej powstawanie może mieć genetyka. Lekarze zwracają jednak uwagę również na czynniki środowiskowe takie, jak choćby infekcje i palenie tytoniu. Ich zdaniem tylko połączenie jednych i drugich może doprowadzić do choroby. Pierwsze objawy choroby to obrzęk małych stawów rąk i stóp. Obrzękowi zwykle towarzyszą dolegliwości bólowe i już na tym etapie chory powinien poszukiwać wsparcia ze strony lekarza. Z czasem choroba atakuje także tak zwane duże stawy taki, jak choćby staw barkowy i łokciowy. Same dolegliwości zwykle mają charakter symetryczny, a ich szczególne nasilenie odnotowuje się w godzinach porannych. Chorobie towarzyszy też uczucie zmęczenia, częste stany podgorączkowe, a niekiedy również spadek masy ciała występujący w połączeniu z brakiem apetytu.